Ogólnopolski Dzień Seniora – 14 listopada

Obchody Dni Seniora to wspaniała idea. Święto obchodzone jest na całym świecie i ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństw oraz osób rządzących na zagadnienia starzenia się. Obchody „Światowych Dni Seniora” – „Dni Seniora” globalnie i lokalnie są świetną okazją do propagowania postulatów osób dojrzałych, mających na celu poprawę ich sytuacji: walki z dyskryminacją, zapobieganie chorobom, niepełnosprawności, opieki, w tym opieki zdrowotnej, poprawę jakości  życia Seniorów oraz równego udziału w rozwoju kulturalnym i ekonomicznym społeczeństw.

Podejmowane działania z jednej strony pozwalają nam wszystkim na zrozumienie problemów osób w wieku senioralnym, z drugiej natomiast są świetną okazją dla samych Seniorów wyjścia z domu, aktywizacji, zacieśniania więzi społecznych, edukacji oraz pokazania światu, że starość może być okresem tak samo pięknym i radosnym jak młodość. W całym kraju w okresie od września do października/listopada każdego roku miasta należą do Seniorów, włodarze przekazują im symboliczne klucze do bram miast. Seniorzy korzystają z różnego rodzaju atrakcji: imprez plenerowych, parad, korowodów, spotkań towarzyskich.

Uczestniczą w prelekcjach, wykładach prowadzonych przez specjalistów, zajęciach na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, wycieczkach, zawodach sportowych, balach, darmowych badaniach lekarskich, konsultacjach itd. Ww. działania pozwalają na aktywizację osób starszych/Seniorów oraz na „łączenie  pokoleń”. Młodym osobom m.in. dzieciom, wnukom itd. służą radą, pomocą, doświadczeniem i tzw. „mądrością życiową”.  Seniorzy są świetnym dowodem na to, że życie jest piękne na każdym jego etapie, jeżeli tylko się tego pragnie, to tzw. „jesień życia” może być równie atrakcyjna i piękna jak młodość.

W przestrzeni publicznej można spotkać inne nazwy ww. Święta:

 • Międzynarodowy Dzień Osób Starszych (święto obchodzone corocznie
  1 października, ustanowione 14 grudnia 1990 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ).
 • Europejski Dzień Seniora/Europejski Dzień Osób Starszych (obchodzony
  20 października).
 • Ogólnopolski Dzień Seniora, Dzień Seniora – obchodzony w Polsce
  (14 listopada), lokalnie w okresie od września do października.
 • Narodowy Dzień Seniora (obchodzony 21 sierpnia, dzień proklamowany
  19 sierpnia 1988 r. przez ówczesnego prezydenta USA R. Regana).
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *